شکافت اتم در معادن شن و ماسه!

0

کمیته معدن، محیط زیست و منابع طبیعی خانه معدن ایران با حضور مهندس یوسفیان، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان شن و ماسه تشکیل جلسه داد.
دبیر کمیته: مهندس گل‌علیزاده، معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست
زمان: چهارشنبه،۲۹ مرداد ۹۹
مکان: خانه معدن ایران
در ابتدای جلسه مهندس بهرامن با شرحی بر روند اقدامات گذشته کمیته و ضمن تشکر از تمامی اعضا واقدامات انجام پذیرفته و تهیه گزارش‌های متنوع و کلیدی و ارجاع آنها به ارگانهای ذیربط جهت سیاستگذاری های توسعه ای و نه پرونده سازی و ایجاد مشکلات بیشتر توضیحاتی را ارائه و خاطر نشان کرد که از دید خانه معدن ایران ، معدنکاری بدون در نظر گرفتن بحث های زیست محیطی قابل قبول نبوده وما با نگاه به گذشته سعی میکنیم بدرستی آینده را بسازیم. در این بخش نیز یک بازنگری را انجام داده ایم و از آقای مهندس گل علیزاده خواهش کرده ایم که ادامه کار را دست بگیرند، از طرفی نیز ما تمام نتایج جلسات را از طریق رسانه در اختیار تمام اعضا ( معدنکاران ، مصرف کننده ها ، مقام های دولتی و …) قرار می دهیم.
بخش معدن در بخش فرآوری رو به جلو بوده و فرآوری مواد معدنی با استفاده از فناوریهای گوناگونی به منظور جداسازی کانی های با ارزش از زمینه باطله صورت می پذیرد که در این امر پارامترهای زیست محیطی نیز باید ملحفوظ گردند. بدین منظور ضروری است در اولین قدم عوامل آلوده کننده محیط اطراف و نزدیک به محل کارخانه فرآوری شناسایی شوند. اگرچه اکثر نواحی معدنی و کارخانه های فرآوری خارج از مراکز پر جمعیت شهری قرار دارند ولی اثرات سوء عملیات معدنی و فرآوری بر طبیعت اطراف آن غیرقابل انکار است واین مهم امریست اجتناب ناپذیر و ما در راستای توسعه باجبار در این مسیر باید گام برداریم، و در این راستا نباید از لحاظ زیست محیطی و منابع طبیعی عقب بمانیم چرا که توسعه پایدار در گروی رعایت مسایل زیست محیطی است .
طرحی که ما داریم این است که هر معدن باید در هر مرحله از پیشرفت ، طرح بازسازی نیز در آن دیده شود و باید بازسازی زیست محیطی را خود معدنکار همزمان در خود طرح معدنی ببیند و انجام دهد، ما بسیار پیگیر هستیم و از دولت و نهادهای ذیربط خواستار این کار هستیم، ما و معدنکارها نیز بعنوان بخش خصوصی آمادگی داریم که این فعل را انجام دهیم.
مهندس گل علیزاده : همانگونه که مهندس بهرامن فرمودند بازسازی محیط زیست بسیار مهم است و اگر معدنکار این را بداند که باید خودش بازسازی زیست محیطی را انجام دهد از ابتدا این موضوع را در نظر می گیرد. ما در محیط زیست اصلا به‌عنوان تابلوی ایست نیستیم و اینکه کاملا در راه تولید و معدنکاران هستیم ولی بحث زیست محیطی برای ما مهم است. نظر خود بنده این است که به سمت ضوابط برویم. سازمان محیط زیست نیز یک گروهی متشکل از دانشگاه ها و ارگانهای زیربط دارد که پیگیر آن است.
یکی از چالش های ما آگاهی از قوانین و ضوابط است که ما دنبال یک پکیج آموزشی برای این منظور هستیم و بسیار بهتر است که ما دنبال یک زبان مشترک و فهم مشترک در این زمینه باشیم. متاسفانه دستگاه‌های اجرایی بسیار بی انگیز هستند. ما قوانین را تصویب میکنیم ولی در بحث اجرا بسیار ضعیف عمل می شود.
مهندس بهرامن : بخش آموزش نیاز اولیه معدنکاری ما در بحث محیط زیست است و ما باید این مشکل را رفع کنیم ما آمادگی کامل داریم برای اجرای تمام برنامه هایی که از طرف منابع طبیعی و نهادهای تصمیم گیرنده تصویب میکنند. چون تمام این عوامل برای ما سودآور است و همه ما در این موضوع ذینفع هستیم.
دکتر رکنی : چون کمیته محیط زیست یکی از کمیته های مهم و کلیدی برای خانه معدن ایران است در صددیم تا کمیته های استانی مربوط باین کمیته را با محوریت کمیته محیط زیست خانه معدن ایران در زمانی مشخص راه اندازی نماییم.
گل علیزاده: جهت بحث استانی بسیار مشتاق هستیم این کار انجام شود. اما باید ابتدا برای آنها دستور کار مناسب در نظر گرفته شود تا مانند سایر کمیته ها دچار خستگی و عدم تحرک نشوند. باید برای یک برنامه مناسب در نظر بگیریم تا بصورت احساسی عمل نکنند و بر اساس کارهای کاملا کارشناسی کارها و موارد را پیش ببریم.
مهندس بهرامن: ما باید با کار فرهنگی و آموزشی دغدغه ها را از ذهن مردم خارج کنیم و نگاه جدید به مردم بدهیم این را باید ما با تجربیاتمان بسازیم.
مهندس خادم آستانه: کاش تمام قسمت هایی که آسیب می زنند به منابع طبیعی مانند خانه معدن پیگیر باشند جهت احیا محیط زیست. می بینیم که احداث آزاد راه ، جاده ، راه آهن و … بیشترین آسیب را به منابع طبیعی می زند و متاسفانه نظارتی وجود ندارد و خودشان هم بی اعتنا می‌گذرند. اول شناخت آسیب و بعد مشخص کردن قابل یا غیر قابل جبران بودن آن. اگر ما ابتدا پیوستهای سبز را در نظر بگیریم از مرحله اکتشاف تا استخراج و فرآوری به این می گویند پیشگیری و می توانیم برنامه ریزی شده پیش برویم چون موقعی که به بهره برداری رسیدند به سختی می توان بر این موضوع تاکید داشت.
مهندس بهرامن: متاسفانه ما نگاه مستضعفانه نمی بینیم طرحی که توجیه اقتصادی ندارد را دستور به اجرا می دهیم، ما نمی توانیم انفال را از بین ببریم و این کار متاسفانه ناکار آمد و غیرسازنده است.
دکتر مدبری: آموزش و اطلاع رسانی واقعا بحث مهمی است. حتی می توان برای کمک کردن و نظارت یک رسته محیط زیست به نظام مهندسی معدن اضافه کرد و کمک سازمان باشد. قوانین ما سختگیرانه است و درست نیست واقعا اجرای آن مشکل است. کلمه ای که همه اتفاق نظر دارند توسعه پایدار است و باید به این سمت برویم.
مهندس یوسفیان ،رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن ایران: شاید برای جلسه اول زود باشد ولی با توجه به در پیش بودن فصل سرد، باید نقش آلودگی معادن شن و ماسه را مشخص کنیم، چرا که این موضوع باعث مظلومیت ما شده و ما را جزو آلوده کننده های اصلی هوا می بینند. معادن ما طبعا در کنار شهر ها هستند و این موضوع که آلودگی شهرها از جانب ماست به هیچ عنوان کارشناسی نیست. به اعلام رسمی مسئولان ارشد بهداشت و محیط زیست، عامل اصلی و خطرناک‌ترین موضوع در آلودگی هوای تهران، ذرات زیر 2.5 میکرون هستند که بزرگترین منشأ تولید آن نیز احتراق ناقص سوخت‌های فسیلی است. و اساساً امکان تولید این ذرات در فرآیند تولید شن و ماسه وجود ندارد. یعنی ما برای تولید ذرات زیر 2.5 میکرون باید اتم را بشکافیم!
نقش ناوگان فرسوده حمل و نقل شهری (اتوبوس، کامیون و مینی‌بوس) که به گفته مدیرانش حدود 70 درصد آن فرسوده است؛ آن‌هم با مصرف گازوئیل آلاینده و بی‌کیفیت، بسیار جای تأمل است. همچنین به اذعان تمامی دست‌اندرکاران، پدیده وارونگی دما در فصل سرد، ناشی از سکون هوا و نبود باد، عامل مهمی در افزایش غلظت آلاینده‌هاست. سوال اینجاست که وقتی ما با سکون هوا مواجهیم، چگونه غبار ناشی از استارت فعالیت‌ کارخانجات شن و ماسه (مثلاً در منطقه غرب تهران) می‌توانند در آلودگی هوای تهران اثرگذار باشند؟ به‌عبارت دیگر، برای انتقال کوچکترین ذرات تولیدی معادن، احتیاج به حداقلی از سرعت باد است که در شرایط پایداری هوا، وجود ندارد. به نظر بحث های این چنینی درست نیست و باعث تخریب هم صنفی های ما می شود.
کشاورزی، معاون سازمان نظام مهندسی معدن: سازمان نظام مهندسی معدن قوانین خود را دارد. هیچ معدنی در کشور وجود ندارد که مسئول فنی نداشته باشد ما ابتدا باید تلاش کنیم که محیط زیست و منابع طبیعی را با معدنکار آشنا کنیم. ما باید توامان هم معدن را ببینیم هم محیط زیست را ، ناچارا ذات معدنکاری تخریب است اما باید یک تعادلی در این امر بوجود آید و مشکلات را با تعامل حل کرد. متاسفانه خیلی از تصمیم هایی که در تهران گرفته می شود در شهرستان اعمال نمی شود. ما به مسئولین فنی سه دوره آموزش محیط زیستی داده ایم و می توانند کمکی برای محیط زیست باشند.
در انتهای نشست، حاضرین با تأیید گفته‌های مهندس یوسفیان در خصوص نقش اندک معادن شن و ماسه در آلودگی هوای کلان‌شهرها، خواستار بررسی علمی و تحقیقاتی این موضوع شدند.

Comments are closed.